Najnovije u Uncategorized

Natječaj za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističkog rješenja rekonstrukcije tržnice u SAMOBORU

Samobor trznica

GRAD SAMOBOR,
raspisuje, a
STUDIO A d.o.o.,
organizira i provodi

javni, opći, u jednom stupnju, anonimni, za realizaciju, I. stupnja složenosti
ARHITEKTONSKO-URBANISTIČKI NATJEČAJ
za izradu idejnog arhitektonsko-urbanističko rješenja rekonstrukcije tržnice u Samoboru

RASPISIVAČ I INVESTITOR
Grad Samobor

10430 Samobor, Trg kralja Tomislava 5/1
OIB: 33544271925
Telefon: +385 1 3378 168, E-mail: info@samobor.hr, Internetska adresa: www.samobor.hr
odgovorna osoba Naručitelja: gradonačelnica dr.sc. Petra Škrobot

PROVODITELJ I ORGANIZATOR
STUDIO A d.o.o.

10000 Zagreb Ulica Grge Tuškana 41
OIB: 75866788318
Tel: +385 1 455 11 44, Mob: +385 98 298 386, E-mail: nenad.kondza@gin.hr, Internetska adresa: www.gin.hr
Odgovorna osoba Provoditelja: Nenad Kondža, dipl.ing.arh., ovl. arh.

IZRAĐIVAČ NATJEČAJNOG ZADATKA
STUDIO A d.o.o., 10000 Zagreb Ulica Grge Tuškana 41

Stručni tim:
Nenad, Kondža, dipl.ing.arh. ovlašteni arhitekt i urbanist A207 i A-U 309
Lucija Megla, mag.ing.arch.

REGISTARSKI BROJ HRVATSKE KOMORE ARHITEKATA: 161-24/SA-AU/NJN

EV. BROJ IZ PLANA NABAVE RASPISIVAČA NATJEČAJA: 9-VV-24

JEZIK NA KOJEM SE PROVODI NATJEČAJ
Natječaj se provodi na hrvatskom jeziku.

Pročitaj ostatak…

Što arhitektura radi kad ne gradi 2023: “Stara gospođa koja se još uvijek dobro drži. Gino Valle i uredska zgrada Zanussi (1958. – 1961.)”

03 zanussi cantiere1

U drugoj polovini pedesetih godina na stranicama prestižnog časopisa “The Architecural Review” veliki i utjecajni engleski kritičar i povjesničar arhitekture Reyner Banham razvija jednu od najsilovitijih i jednu od akutnih kritika koje se obraćaju talijanskoj suvremenoj arhitekturi u cijelom dvadesetom stoljeću uopće. Razlog koji je u pozadini radikalnog napada nova je tendencija koja se razvija unutar talijanske poslijeratne arhitekture: u očima Banhama ona se opasno bavi povijesnim stilovima i vraća se unatrag u “good old days before the Modern Movement”.

Ikona Banhamove vizije tadašnje Italije i tog, kako on smatra, nostalgičnog i neotradicionalnog stava, jest milanski neboder Torre Velasca, rad arhitekata BBPR (Belgiojoso, Peressuti, Rogers). Zgrada koja simbolizira u tom trenutku vrhunac arhitektonske rekonstrukcije u razrušenim središtima poslijeratne Italije, planirana i realizirana između 1956. i 1958. godine, osmišljena je kao jezično tijesno povezana s povijesnim kontekstom Milana, s katedralom koja se nalazi u neposrednoj blizini i s kulama dvorca Sforza, koji predstavlja jedan od glavnih gradskih historijskih simbola. Dijalog između “najsuvremenije” milanske zgrade i povijesnog središta stvara se cijelim nizom neogotičkih i neorenesansnih elemenata koji pokušavaju prikriti dimenziju novog nebodera te na taj način opravdati, u arhitektonskom smislu, njegovu prisutnost. 

Pročitaj ostatak…

Stručno vodstvo na izložbi “Krov, tuš, roštilj, fuš” / Galerija DAI-SAI, 20.7. u 20 sati

stiropor

Pretposljednjeg dana izložbe KROV, TUŠ, ROŠTILJ, FUŠ, u četvrtak, 20.7. u 20 sati u galeriji DAI-SAI, imate priliku prisustvovati stručnom vodstvu Katerine Duda, autorice izložbe. Katerina će vam otkriti motive koji su je vodili pri stvaranju projekta te pitanja koja si je postavljala tijekom kompleksnog i višegodišnjeg istraživanja tema poput bespravne gradnje, turistifikacije, zakona o legalizaciji, trikova za kameru…

Što arhitektura radi kad ne gradi 2022 / A. Franchini: “Participativna arhitektura Giancarla De Carla”

U okviru programa Što arhitektura radi kad ne gradi za 2022. godinu objavljujemo članak talijanskog povjesničara arhitekture Alberta Franchinija pod nazivom Participativna arhitektura Giancarla De Carla u prijevodu Erica Ušića.

Participativna arhitektura Giancarla De Carla
Participacija je nezaobilazna tema za razumijevanje kompleksnog razmišljanja Giancarla De Carla o arhitekturi i urbanom prostoru. 

Nije riječ o temi proizašloj iz 1968. godine, iako su prosvjedi studenata i radnika na pozitivan način preplavili čitavo društvo i stvorili uvjete za njezinu konkretnu primjenu1. Ova knjiga namjerava svjedočiti o dugom procesu sazrijevanja De Carlove ideje o participaciji, čija je putanja, koja je započela neposredno nakon rata, u potpunosti definirana tek sedamdesetih godina, u desetljeću u kojem je koncentrirana većina njegovih referentnih tekstova. Ova ideja nije nikada bila izražena na sustavan način i ona se nikako ne smije smatrati teorijom, već prije pristupom, predispozicijom, usmjerenjem koje dubinski odražava njegov anarhizam2. Otuda i činjenica da nikada nije izdao knjigu posebno posvećenu ovoj temi.

Njegov bi položaj trebao biti očit iz samog čitanja odabranih tekstova, od kojih mnogi ne govore detaljno o temi jer ova selekcija ima za cilj, osim razumijevanja same teme, također i rasvijetliti kako je ta ideja, upravo zbog njezina središnjeg mjesta, raširena u spisima ovog arhitekta. Drugi usvojeni kriterij selekcije bio je odabir tekstova koji danas više nisu lako dostupni.

Među najznačajnijim nedostacima potrebno je istaknuti izostanak teksta L’architettura della partecipazione (1972.), koji je nedavno ponovno objavljen za Quodlibet3. Ovaj je tekst, prvi u kojemu se riječ participacija pojavljuje u naslovu, izostavljen jer se bavi mnogim pitanjima koja su u ovdje uvrštenim tekstovima, prema našem mišljenju, obrađena na sveobuhvatniji način te su stoga pristupačnija današnjoj publici.

Popis tekstova o participaciji koji je naveden na kraju knjige uključuje mnoge druge tekstove koje iz uredničkih razloga nije bilo moguće uvrstiti, ali koje ipak želimo uzeti u obzir, makar u obliku popisa. Prelistavajući bibliografiju, očito je da je tema participacije pratila De Carla tijekom cijelog života, čak i ako su mnoge njegove namjere na koncu ostale potpuno neizražene.

Uostalom, riječ je o gotovo pa i zaboravljenoj temi4, neispravno shvaćenoj5 ili potpuno neshvaćenoj6. Srećom, postoji nekoliko iznimaka u pogledu općenitijih tekstova i monografskih narativa7. I na polju arhitektonske teorije ne možemo uočiti neko veliko uvažavanje njezinih načela i primorani smo primijetiti ozbiljne izostanke u glavnim zbornicima koji su posvećeni suvremenim tekstovima8. To je uglavnom posljedica toga što De Carlo nije nikada napisao knjigu na tu temu, ali i toga da su te ideje mnogima bile nezgodne jer su na oštar način dovodile u pitanje stvarnost u kojoj se arhitektura proizvodila između 1960-ih i 1980-ih godina.

Ovaj uvod ne namjerava samo popuniti tu prazninu već prije svega pomoći čitatelju da ukloni sve lažne “mitove” koji ograničavaju ovu temu. Sažimajući što je više moguće, možemo reći da bi prema nekima ova tema spadala u kategoriju populizma, dok bi za druge ona bila istovjetna arhitektovu odricanju vlastitog autorstva; razmatranja koja su, u slučaju De Carla, potpuno pogrešna i stoga moraju biti u potpunosti revidirana.

Da bi se to učinilo, bit će potrebno u potpunosti razumjeti njegove političke motivacije, komentiranjem posebno odabranih odlomaka, slijedeći kronološki redoslijed u kojem su tekstovi prezentirani. Drugo, pokušat će se objasniti evolucija i duboke posljedice koje je to načelo imalo na njegovu ideju urbanizma, projektiranja, ali i na figuru arhitekta i na njegovu ideju arhitekture.

Pročitaj ostatak…

Projektni natječaj za izradu likovnog i arhitektonsko-urbanističko-krajobraznog idejnog rješenja i projektne dokumentacije za spomen-obilježje hrvatskim braniteljima Domovinskog rata u Rovinju / ODGOVORI NA PITANJA NATJECATELJA

image001

Do roka predviđenog za postavljanje pitanja, petka 28. siječnja 2022., 2 autorske grupe su postavile ukupno 8 pitanja. Na II. sjednici održanoj 1. veljače 2022. u online formatu, Ocjenjivački sud je razmotrio sva pristigla pitanja i formulirao odgovore.

PDF dokument s pitanjima i odgovorima preuzmite OVDJE.



Impressum

web stranicu pokreće WordPress, copyright DAI-SAI 2010.