Dani arhitekture u Istri 2015
S velikim vas zadovoljstvom pozivamo na otvorenje GodiÅ¡nje izložbe projekata i realizacija Älanova DruÅ¡tva arhitekata Istre 2015. koja će se održati u petak, 13. 11. 2015. s poÄetkom u 19.00 sati u Galeriji Luka (MMC LUKA, Istarska 30, Pula) i kojom će zvaniÄno zapoÄeti tradicionalna manifestacija Dani arhitekture u Istri 2015. Uz GodiÅ¡nju izložbu otvorit će se i dvije gostujuće izložbe – Pregled nagraÄ‘enih radova ovogodiÅ¡njeg 50. zagrebaÄkog salona arhitekture te izložba talijanske arhitekture XXI stoljeća pod nazivom “Piccole utopie”.
Dani arhitekture u Istri predstavljaju manifestaciju sastavljenu od razliÄitih dogaÄ‘anja vezanih za teme arhitekture i urbanizma, prvenstveno u Istarskoj županiji te problematike vezane za ta podruÄja. Svojom programskom koncepcijom i sadržajima, ova manifestacija promovira arhitekturu te vizualnu i prostornu osvijeÅ¡tenost, razvija senzibilitet u javnosti za tu tematiku Å¡to je od iznimne važnosti jer oblikuje urbani okoliÅ¡ i time neposredno utjeÄe na kvalitetu života ljudi. OvogodiÅ¡nji “Danima arhitekture” donose javna izlaganja lokalnih i gostujućih arhitekata u suradnji s raznim ustanovama i javnim akterima u Puli, poput ArheoloÅ¡kog muzeja Istre, galerije Poola, Zelene knjižnice i Sa(n)jma knjiga, Å¡to je nastavak ideje o djelovanju DruÅ¡tva unutar Å¡ire mreže javnih i civilnih organizacija, a ne samo u granicama vlastite struke.
—————————————
Program Dana arhitekture u Istri 2015.
—————————————
13. 11. 2015. u 19 h, MMC LUKA
Revijalna godiÅ¡nja izložba Älanova DAI-SAI-a i gostiju
Izložba Piccole utopie
Piccole utopie (male utopije) izložba je talijanske arhitekture trećeg tisućljeća koju je osmislila i oblikovala arhitektonska sekcija Nacionalnog muzeja umjetnosti XXI stoljeća (MAXXI) po narudžbi talijanskog Ministarstva vanjskih poslova. Izložba se usredotoÄuje na izvedene graÄ‘evine koje podržavaju tezu o “malim utopijama”, a radove potpisuje deset suvremenih autora razliÄitih generacija.
Izložba nagraÄ‘enih radova 50. zagrebaÄkog salona arhitekture
Jubilarni 50. zagrebaÄki salon arhitekture održan je u listopadu 2015. godine. Za selektora Salona izabran je arhitekt Hrvoje Njirić koji je postavio i temu same izložbe:
Consistency/Dosljednost je naslov posljednjeg predavanja talijanskog pisca Itala Calvina u seriji ”Six Memos for the Next Millennium” (1988)[i]. Koncipirano kao zavrÅ¡ni akord serije, ne nužno samo literarnih fenomena, ovim se pojmom nastoji obuhvatiti svojstva poput lakoće, brzine, toÄnosti, vidljivosti i viÅ¡estrukosti. Preneseno u domenu arhitekture, tražit ćemo radove koji se po svojoj proceduralnosti i unutarnjoj logici približavaju idealu lakog i toÄnog oÄitavanja, koji viÅ¡estruke fenomene sadaÅ¡njosti sažimaju na jasno vidljiv naÄin i koji dosljednost u primjeni misaonih obrazaca provode na svim razinama stvaranja arhitektonskog djela. Da bismo na izložbi mogli pokazati dovoljan broj projekata, uzimat će se u obzir i one radove koji makar u nekim segmentima (funkcija, gradotvornost, konstrukcija, kontekst, održivost – you name it…) pokazuju stanovitu dosljednost, primjereno strukturirani naÄin miÅ¡ljenja i inovativnost.
U Puli će u sklopu Dana arhitekture Istre biti prikazani nagrađeni radovi Salona.
———————–
14. 11. 2015. u 11 h, ACI marina
Projekt “Otvoreni grad” – Å¡etnja javnim prostorima Pule pod vodstvom Brede Bizjak
Namjera i cilj projekta koji arhitektica Breda Bizjak pokreće u DAI-SAI-u je podizanje svijesti o javnom prostoru. Motivirana trenutnom situacijom koja neminovno implicira stagnaciju i degradaciju, sve veću privatizaciju javnog prostora te nemogućnost formalnog sudjelovanja u kvalitativnim promjenama istog, ovim akcijama autorica želi potaknuti razmiÅ¡ljanje, raspravu i rad na projektima u postojećim javnim prostorima povijesne jezgre grada Pule, a ujedno upozoriti i na ”nevidljive”, zapuÅ¡tene i neiskoriÅ¡tene gradske prostore te istražiti i ostvariti mogućnosti za njihovo koriÅ¡tenje za potrebe graÄ‘ana i ponovnu revalorizaciju.
Devet postojećih lokacija u javnom prostoru povijesne jezgre grada odabrano je kako bi se kroz autorske radove kolektiva ti prostori redefinirali i aktivirali. Materijalne i nematerijalne akcije privremenog karaktera manifestirat će se kao niz prostora-dogaÄ‘aja kroz performativne, umjetniÄke, dizajnerske te arhitektonske intervencije. Kroz projekt istražit će se razliÄite tehnike i metode koriÅ¡tenja prostora i njihove reaktivacije, odnosno tehnike i metode ponovnog ”isÄitavanja” prostora grada. Odabir lokacija namjenski i sadržajno sveden je na tematske sklopove: obala, trg, vrt, park, krov, zgrada.
Mjesto susreta je na Rivi, ispred ACI marine Pula, a šetnja kreće u 11 sati.
Breda Bizjak diplomirala je 2002. godine na Arhitektonskom fakultetu SveuÄiliÅ¡ta u Ljubljani. Godine 2007. pokreće arhitektonski studio BB arhitekti (Ljubljana, SLO). Za svoje radove dobila je viÅ¡e meÄ‘unarodnih priznanja meÄ‘u kojima i European Prize for Urban Public Space 2012, nominaciju za nagradu Mies van der Rohe 2015 te nominaciju za nagradu Piranesi 2014. godine. Živi i radi na relaciji Pula – Ljubljana.
——————
18. 11. – 25. 11. – 2. 12. 2015. u 19 h, galerija POOLA
POOLP – Serija predavanja
Tijekom jesensko-zimske sezone U.O.Robot, u galeriji Poola, Kandlerova 14, priprema se program naslovljen “Poolp“. RijeÄ je o nizu prezentacija i predavanja, raznih formata, koja se odvijaju srijedom s poÄetkom u 19 h. Program „Poolp“ otvoren razliÄitim uzrastima i svjetonazorima, njeguje kulturu polemiÄkog miÅ¡ljenja i kreativne participacije, u kojima uz publiku, sudjeluju arhitekti, komunikolozi, umjetnici i teoretiÄari. Program je predviÄ‘en u obliku prezentacija, rasprava, okruglih stolova i panel-diskusija koje pokrivaju Å¡iru oblast urbanog života i suvremene kulture.
U suradnji s DAI-SAI-om program “POOLP” tijekom Dana arhitekture u Isti organizira sljedeće tri prezentacije:
Emil Jurcan –18. 11.
Dino Krizmanić – 25. 11.
Leonid Zuban –2. 12.
————————-
20. 11. 2015. 18 h, SveuÄiliÅ¡na knjižnica
“Arhitektura antropocena”, predavanje Ide Križaj Leko
Zelena knjižnica, projekt DruÅ¡tva bibliotekara Istre Äiji je cilj edukacija javnosti i podizanje svijesti o održivom druÅ¡tvu i zaÅ¡titi okoliÅ¡a, ugošćuje rijeÄku arhitekticu Idu Križaj Leko koja temi održivosti u arhitekturi pristupa iz perspektive odnosa Äovjeka i njegovog artificijelnoga okoliÅ¡a.
“Kako priÄati o održivoj arhitekturi, a da to za sobom ne povlaÄi predvidljivost tehniÄkih rjeÅ¡enja ili pak zamor epitetom bez kojeg danas niti jedan uvriježeni tekst, pa Äak niti njegov naslov, ne mogu proći? Kada bismo rekli da je održiva arhitektura zapravo arhitektura zdravog razuma ne bismo vjerojatno o njoj uopće priÄali jer bi naÅ¡e podruÄje razgovora izaÅ¡lo iz povijesnog okvira danaÅ¡njice i poÄelo sagledavati arhitekturu od njenog postanka. Ovim predavanjem pokuÅ¡at će se zaokrenuti diskurs kroz ogoljivanje održive arhitekture na odnos ljudi i njihovog ne-ljudskog okoliÅ¡a. Cilj je kroz ovaj obrat koji je zapravo povratak na prapoÄela same arhitekture pozicionirati danaÅ¡nji trenutak znajući da je osnovni preduvjet za postojanje arhitekture – prostor – naÅ¡ najugroženiji resurs.”
Predavanje organizira Društvo bibliotekara Istre u sklopu projekta Zelena knjižnica.
Ida Križaj Leko roÄ‘ena je 1983. u Zagrebu. Studirala je arhitekturu na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu gdje je i diplomirala 2008. godine. Za vrijeme studija radila je u raznim arhitektonskim uredima te sudjelovala kroz razliÄite autorske suradnje na arhitektonskim natjeÄajima i radionicama. Godine 2009. seli u Rijeku gdje stjeÄe struÄni staž u arhitektonskom uredu Randić-Turato, kasnije Turato. Od 2012. pokreće samostalnu djelatnost u Rijeci. Njeno arhitektonsko djelovanje fokusirano je jednako na fikciju, kao i na stvarnost. Dio je projektnog tima sportske dvorane i trga u Krku koja je 2014. godine osvojila nagradu ”Viktor KovaÄić”.
————————-
12. 12. 2015. u 21 h, Augustov hram
Instalacija “Intermundia”, Ana Dana BeroÅ¡
u suradnji s AMI Pula, Sajam knjiga Pula
Intermundia, kustosko-istraživaÄki projekt arhitektice Ane Dane BeroÅ¡ koji je proÅ¡le godine izložen u venecijanskom Arsenalu, u sklopu izložbe Mondo Italia koju je Rem Koolhaas izložio na bijenalu arhitekture, temelji se na istraživanju promjenjivih krajolika granica transeuropskih i intraeuropskih migracija. Projekt prikazuje sluÄaj Lampeduse kao metonimije suvremenih ”pritvorskih uvjet” na ulasku u ”tvrÄ‘avu Europu”. Lampedusa je Å¡kolski primjer brisanog prostora koji nastaje na geopolitiÄkim razmeÄ‘ima gdje se formiraju druÅ¡tveno marginalizirane zajednice, bilo da je rijeÄ o pridoÅ¡licama ili autohtonom stanovniÅ¡tvu.
U suvremenom trenutku imperativa mobilnosti, koji je kompatibilan s imperativom fleksibilnosti rada, prisilna teritorijalna kretanja prekarnih, najÄešće visokoobrazovanih, radnika usporedna su s kretanjima, kao i pritvaranjima, ilegalnih migranata. Suvremeni migranti gledaju na se kao na putnike – radnike s privremenim poslovima, koji žive na rubu nesigurnosti, na rubu duga. Ovo ljudsko stanje ”negraÄ‘anina” ili polugraÄ‘anina, mora probuditi novu povijesnu svijest.
Nasuprot promatranju Lampeduse kao rigidne institucije ”zatvorenih Äekaonica” – pritvorske zone u žariÅ¡tu sukoba, Intermundia nastoji kroz posthumanu perspektivu propitati ambivalentnost ”stanja izmeÄ‘u” i (ne)mogućnost kulturnog prijevoda izmeÄ‘u (i)migranata i lokalne otoÄke zajednice. Projekt nastoji, kroz evokativnu zvuÄno-svjetlosnu instalaciju te knjiÅ¡ki prezentirano istraživanje, inducirati kod promatraÄa slojevito razumijevanje svijeta ili, bolje reÄeno, alternativnih svjetova koji nas okružuju. Kroz efekt oÄuÄ‘enja projekt potiÄe promatraÄa na neposrednu reakciju, uranjajući ga u borbu za goli život.
Ana Dana BeroÅ¡ (1979, Zagreb) samostalna je arhitektica i kustosica, diplomirala je, magna cum laude, na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. SuosnivaÄica je grupe ARCHIsquad – odreda za arhitekturu savjesti. Finalistica je Nagrade Wheelwright SveuÄiliÅ¡ta Harvard, 2014. godine. Dobitnica je Posebnog priznanja za rad Intermundia na 14. Venecijanskom bijenalu arhitekture Fundamentals, selektora Rema Koolhaasa.