Inicijativa Višnjan: Rezultati natječaja #2 za maketu Višnjana
Društvo arhitekata Istre – Societa’ achitetti dell’Istria (DAI-SAI) u suradnji s grupom Katalizator provelo je natječaj za projektiranje makete Višnjana. Na natječaj su pristigla 4 rada.
Stručni žiri, u sastavu:
Danko Balog, arhitekt
Igor Kozlina, arhitekt
Milan Dobrilović, načelnik Općine Višnjan,
donio je jednoglasnu odluku da se pobjedničkim proglasi rješenje autora Hrvoja Spudića i Nikole Brleka.
Rad autora: Nenada Štrpca i Tomislava Tonkovića dobio je posebno priznanje žiria.
Svi radovi su zadovoljili kriterije žirija i ocijenjeni su kao kvalitetni prijedlozi te ih stoga sve objavljujemo zajedno s opisnim ocjenama žirija.
Prvo mjesto
Autori: Hrvoje Spudić i Nikola Brlek
Maketa je vrlo realno zamišljena. Kombinacija XPS-gips s drvenim kućama je oprobana tehnika koja daje kvalitetne rezultate. Mjerilo 1:500 je primjereno natječajnom zadatku. Sastavljanje modula vrlo je brzo i jednostavno. Predložene dimenzije modula su poprilično nespretne za transport, no tehnika ne isključuje upola manje module (8x80x80). Ukoliko bi, npr., širina jednog modula bila 80 cm, njegova kutija imala bi i primjerenu dimenziju da posluži kao postament za maketu.
Maketa prikazuje teren na realan način dok se jednostavnim i usklađenim prikazom materijala dobiva jasna slika postojećeg stanja. Izabrano mjerilo omogućava kvalitetan prikaz intervencija na području grada Višnjana, ali otežava sagledavanje u širem kontekstu.
U slučaju potrebe za prikazom intervencija na širem području Višnjana to ne bi bilo moguće zbog izabranog obuhvata.
Prijedlog rješenja makete kvalitetno je opisan.
Posebno priznanje žirija
Autori: Nenad Štrbac i Tomislav Tonković
Izbor materijala i tehnika sastavljanja čine ovaj prijedlog vrlo atraktivnim. Predloženi sustav je ujedno jednostavan i robustan za višekratno premještanje, kao i vizualno solidan za dugoročni izložbeni postav. Transport/skladištenje je vrlo elegantno rješeno, a dimenzije modula su ergonomske. Prikaz stabala plastičnim kuglicama možda je pregrub u odnosu na ostatak makete i količinu zelenila u obuhvatu – može se razmisliti o alternativnim materijalima.
Prijedlog makete nudi mogućnost nadogradnje i/ili izmjene segmenata po potrebi. Ta varijabilnost dodatna je kvaliteta makete. Sama konstrukcija koja to omogućava rezultira jednostavnim transportom same makete i nudi mogućnost korištenja samo određenog segmenta (ovisno o potrebi). Materijali koji bi se koristili za izradu jednostavno se obrađuju i nude mogućnost uključivanja lokalnih obrta. Izbor boja ostavlja prostor za raspravu; izborom šperploče kao materijala terena pristupa se realnijem prikazivanjem stvarne boje zemlje, prometnice prikazane sivom bojom (boja asfalta), dok se izborom boja zelenila i postojećih kuća radi inverzija – tamno zelenilo prikazano bijelo, a kuće koje su u stvarnosti svjetlih tonova prikazane tamno sivo. U ovakvom prikazu bilo bi ispravnije prikazati zelenilo tamnijim tonovima, a kuće svjetlijim.
Prijedlog izrade makete vrlo je detaljan i jasno pregledan. Svi traženi elementi makete su kvalitetno opisani.
Međutim, radi se o prestiliziranom prikazu, nedovoljno čitljivom ciljanim korisničkim skupinama ljudi. Mjerilo je poprilično sitno i nestandardno, na izabranom obuhvatu previše je praznog prostora. Izostavljanje svakog drugog rebra moglo bi, suprotno argumentaciji autora, umanjiti funkcionalnost makete kao radioničkog alata.Ostali pristigli radovi:
Autor: Matija Novak
Maketa je atraktivna zbog oblika i upotrebe LED rasvjete. Monokromatnost ju čini prikladnom za upotrebu u prezentaciji novih intervencija na razini cijelog Višnjana.
Izabrano mjerilo rezultiralo je kompaktnom jednodjelnom maketom. Prikaz šireg konteksta vrlo je pregledan i jasan, ali malo mjerilo otežva jasan prikaz manjih intervencija u prostoru.
Izbor materijala na atraktivan način prikazuje postojeće stanje, ali izbor debljine forexa za prikaz terena slojnicama (2mm) u mjerilu 1:2000 rezultira prikazu terena sa skokovima od 4m što je za prikaz manjih intervencija nepregledno i može dovesti do pogrešnog tumačenja rješenja.
Ovaj pristup prikladniji je prikazu postojećeg stanja i konfiguracije terena široj javnosti nego kao radne makete za potrebe Inicijative Višnjan.
Autori: Davor Silov i Robert Keček
Predložena su tri različita mjerila, što dovodi u pitanje koncept makete; različita mjerila zahtijevaju različite materijale i tehnike obrade. Istovremeno, hvalevrijedno je razmatranje mjerila u odnosu na namjenu makete, prvenstveno predložena maketa u mjerilu 1:200 bila bi uzbudljiv izložbeni artefakt i alat za radionice. Izabrano mjerilo, međutim, rezultira velikom dimenzijom makete što otežava transport i ograničava postavljanje u prostor. Ovo je donekle kompenzirano modularnom izvedbom koja omogućava postavljanje samo dijela makete.
Prikazan je samo uži kontekst što ograničava mogućnost prikaza eventualnih intervencija u širem području.
Način izrade makete vrlo je detaljno i kvalitetno opisan te bi rezultirao kvalitetnom i atraktivnom maketom, ali tehnika izvedbe i njene dimenzije čine ju izrazito skupom. Teren od XPS i brušenog gipsa oprobano je i kvaliteno rješenje. Troškovnik je pomalo nerazmjeran: izrada 3D modela svih kuća u Višnjanu i 3D-printanje istih je poprilično ambiciozan zadatak, kojem je pridodana relativno niska vrijednost. Istovremeno, oblikovanje terena je precijenjeno. Općenito, troškovnik bitno odskače od ostalih ponuđenih radova.