Najnovije u dai-sai

Što arhitektura radi kad ne gradi 2023: “Njemačko veleposlanstvo u Sankt Peterburgu (1911. – 1912.) Petera Behrensa”

01 bauwelt

Posredovanjem Edmunda Schülera, visokog dužnosnika Ministarstva vanjskih poslova, Petera Behrensa početkom 1911. godine pozivaju da predstavi rješenje za novo sjedište njemačkog veleposlanstva u Sankt Peterburgu. Edmund, unuk arhitekta Augusta Schülera, jednog od učenika Karla Friedricha Schinkela, poznavao je i cijenio rad Petera Behrensa, osobito djelovanje njemačkog majstora vezano uz AEG. Upravo zahvaljujući Schülerovu pokroviteljstvu – te iste 1911. – Behrens će upoznati Theodora Wieganda, njemačkog arheologa kojem će projektirati glasovitu rezidenciju Dahlem.

Pročitaj ostatak…

“Arhitektura koja liječi – iz prostora kolektivne bolesti u mjesta zajedničkog izlječenja”, Krvavica, 27.4. – 1.5. / detaljni program po danima

Krvavica 02

U okviru paneuropske platforme LINA (Learning, Interacting and Networking in Architecture) u Krvavici će se od 27. travnja do 1. svibnja održati program Architecture of Cure koji obuhvaća izvedbene radionice, arhitektonske priče u hodu, predstavljanje časopisa te Prvomajski festival zajednice, a okuplja niz hrvatskih i međunarodnih autora/ica iz područja arhitekture, vizualnih i izvedbenih umjetnosti te urbanih i prostornih praksi.

Pročitaj ostatak…

Što arhitektura radi kad ne gradi 2023: “Myron Goldsmith i Italija (1953. – 1955.)”

goldsmith 1 nuovo

U kratkom pismu s kraja 1954. Ludwig Mies van der Rohe obavještava Myrona Goldsmitha da je nedavno otvorio ured u New Yorku kako bi izbliza mogao pratiti prestižnu narudžbu: izgradnju nebodera za Seagram Company na Park Avenue. Mies pita “Goldieja” postoji li šansa da se vrati u Sjedinjene Države: “Čak i ako se ne možeš vratiti prije” – piše Mies – “voljeli bismo te vidjeti u uredu po povratku, budući da nam posao sa Seagramom omogućava ne samo da plaćamo bolje nego prije već i da radimo strukturno na novim rješenjima”.

Pročitaj ostatak…

Očitovanje i apel članova predsjedništva DAI-SAI povodom zahvata u prostoru i sječe stabala u sklopu projekta izgradnje pješačke staze od Banjola do Premanture

Staza Gornji Kamenjak_web

Predsjedništvo Društva arhitekata Istre objavljuje očitovanje i apel upućen investitoru zahvata, Općini Medulin u vezi zahvata u prostoru u sklopu projekta izgradnje pješačke staze od Banjola do Premanture s izgradnjom javne rasvjete, a o čemu smo saznali iz članka objavljenom u digitalnim novinama Istra24 dana 23.2.2024.

Predmetno područje koje se namjerava urediti i na kojem se izvodi ekstenzivno uklanjanje stabala nalazi se na zaštićenom području Gornji Kamenjak, koji je od 1996. godine zaštićen u kategoriji značajnog krajobraza. Iako manje poznat od Donjeg Kamenjaka, područje je izuzetno floristički vrijedno. Naime, na Gornjem Kamenjaku zabilježeno je čak 487 različitih vrsta biljaka. Ovako velik broj biljnih svojti na relativno malom području ukazuje na velik stupanj biološke raznolikosti. Osim bioloških vrijednosti, Gornji Kamenjak obiluje i kulturnim vrijednostima među kojima su austrougarske vojne građevine i bunkeri, suhozidi, usjeklina u stijeni koja je služila kao ključna vojna kontrola plovila koji su se približavali Puli za vrijeme Austro-ugarske vladavine a koja ujedno obiluje fosilima, zatim križni put sa skulpturama i kapelicom Gospe Lurdske, staza za slijepe, pećina te nekoliko točaka sa prekrasnim vizurama. Te znamenitosti prepoznate su i zabilježene tijekom trajanja radionice “Djeca i arhitektura” koja se u organizaciji Društva arhitekata Istre održala 2015. godine na tom potezu, odnosno na relaciji Monte Kope – Gornji Kamenjak sa izlazom kod groblja u Premanturi. Tom je prilikom realiziran i letak na kojem se uz osnovne informacije o vrijednom području nalazi i mapa staze s označenim svim nabrojenim znamenitostima, a koji je tiskan nakon radionice te ga prilažemo dopisu.

Taj postojeći put koji povezuje Volme s Premanturom i koji je izuzetno turistički atraktivan mogao bi biti uređen i kao biciklistička staza koja bi u potpunosti odgovarala potrebama projekta općine. Time se mogla izbjeći devastacija stabala uz cestu koja je nažalost već napravljena, ali bi se izmjenom trase mogla spriječiti još veća devastacija kroz šumu koja tek slijedi.

Mišljenja smo da se, bez obzira na dobivenu lokacijsku dozvolu i građevinsku dozvolu za biciklističku stazu, spomenuti radovi izvode u suprotnosti sa odredbama važećeg prostornog plana PPUO Medulin, čl. 89 u kojem stoji:

(1) Ovim PPUO-om utvrđuje se obaveza uređenja i izgradnje obalne šetnice “lungomare” duž cjelokupnog obalnog poteza Općine Medulin, koja se, osim za pješački promet, može koristiti i za biciklistički, te alternativni turistički prijevoz.

(4) Svi navedeni zahvati ne smiju mijenjati značajke krajolika u kojem se grade, a POSEBNO SE ISKLJUČUJE MOGUĆNOST ISKRČENJA AUTOHTONONIH I HOMOGENIH ŠUMSKIH POVRŠINA s ciljem izgradnje zahvata iz stavka 1. ovog članka.

Osim toga, iz medija saznajemo da nadležnom županijskom Upravnom odjelu za održivi razvoj nije predan zahtjev za utvrđivanje posebnih uvjeta za zahvat na biciklističkoj stazi od Banjola prema Premanturi, a trebao je biti s obzirom na područje zahvata na zaštićenom području Gornjeg Kamenjaka.

Društvo arhitekata Istre pozdravlja i prepoznaje početnu namjeru Općine Medulin da poveže naselja Banjole i Premanturu s održivim načinima prometne infrastrukture kao što su biciklističke staze, no veoma je važno da pri realizaciji te ideje ne nastane nenadoknadiva šteta na postojećem prirodnom dobru, a posebno ako se radi o zaštićenom krajobrazu jer se time poništava primarna namjera održivog razvoja.

Svjesni smo činjenice da je projekt već odmakao, no ovim putem apeliramo da se ponovo razmisli o nastavku projekta, pogotovo na relaciji od Volma do Premanture. Smatramo da još uvijek nije kasno promjeniti trasu biciklističke staze i popraviti ishod cjelokupnog projekta, zaustaviti potpunu devastaciju područja te ga učiniti zaista održivim i “zelenim” kao što se to projektom deklarira.

Stojimo na raspolaganju za suradnju i za sve dodatne informacije.

Članovi predsjedništva
Društva arhitekata Istre

Originalni dokument: Očitovanje

Klikom na slike otvaraju se dokumenti u punoj veličini.

Letak Gornji kamenjak_web_1

Letak Gornji kamenjak_web_2

Što arhitektura radi kad ne gradi 2023: “Jednostavni okviri. Okvirna konstrukcija u Italiji između realizma i apstrakcije”

02 terragni como

Okvirna konstrukcija, koja se sastoji od trodimenzionalne rešetke greda i pilastara od armiranog betona ili čelika, predstavlja najrašireniju konstrukcijsku tipologiju u arhitekturi dvadesetog stoljeća.

Već 1960., u svojem revolucionarnom istraživanju o konstrukcijskim karakteristikama moderne arhitekture Strukturformen der modernen Architektur, Curt Siegel ukazuje na to kako okvir ne predstavlja samo “racionalnu uporabu betona i čelika u građevini”, ne dopušta samo “značajnu redukciju presjeka svih nosivih dijelova”, nego se već i uzdiže do “dostojanstva suštinske teme u modernoj arhitekturi”. Ono što je u osnovi uobičajena građevinska praksa arhitekata, obrtnika i građevinskih poduzeća, dakle gradnja okvirnih konstrukcija koje odgovaraju potrebama ekonomičnosti, jednostavnosti i lakoće, s vremenom postaje jezična tema. Kako često biva u povijesti arhitekture, konstrukcijska se tema postupno pretvorila u ključnu točku promišljanja na temu arhitektonskog jezika. Jednostavna okvirna konstrukcija, koja se u početku smatrala “sekundarnim”, oblogom skrivenim elementom, postaje tijekom dvadesetog stoljeća, zahvaljujući radu arhitekata koji su djelovali u različitim europskim kontekstima (od Augustea Perreta do Giuseppea Terragnija i Ludwiga Miesa van der Rohea), element koji odlučuje o formalnoj strategiji zgrade. Nije, dakle, slučajno što u Siegelovom čitanju okvir općenito preuzima ulogu jednoga od elemenata koji karakteriziraju samu modernost u arhitekturi.

Pročitaj ostatak…



Impressum

web stranicu pokreće WordPress, copyright DAI-SAI 2010.