Najnovije u dai-sai

UHA: Biblioteka Dobrolet Emila Jurcana i Luke Skansija nominirana za nagradu “Neven Šegvić”

dobrolet

Zaljubljenici u arhitektonsku misao, Emil Jurcan i Luka Skansi, pokreću 2017. godine ediciju „DOBROLET – prostor arhitektonske kritike“ u suradnji s Društvom arhitekata Istre i izdavačkom kućom Sandorf, kako bi ponudili na hrvatskom jeziku prijevode izuzetnih, ali manje poznatih teorijskih djela vezanih uz arhitekturu i prostor, a koja nisu dostupna na engleskome. Ime edicije preuzeto je od sovjetske aviokompanije za koju je Aleksej Gan oblikovao konstruktivistički vizualni identitet 1920-ih godina, baš kao i inspiracija za logotip. Format i namjera nadahnuti su međunarodnim džepnim izdanjima koja, poput DOBROLETA, pružaju izvrsno uređene autorske odabire u području arhitektonske teorije.

Počevši „Poglavljem o arhitekturi“ mađarskog filozofa i marksističkog teoretičara Györgyja Lukácsa iz 1963. godine, nastavili su prijevodima djela ruskog arhitekta, povjesničara i teoretičara arhitekture te jednog od ključnih teoretičara konstruktivizma u arhitekturi Moiseja Ginzburga – „Ritam u arhitekturi“ (1923.) i „Stil i epoha“ (1924.). Nakon podsjećanja na manje znane protagoniste arhitektonske teorije, slijede manje poznati tekstovi poznatih arhitekata. Tu je prijevod doktorata Petera Eisenmana pod naslovom „Formalna osnova moderne arhitekture” s predgovorom Piera Vittorija Aurelija, a zatim i odabrani eseji Giancarla De Carla na temu participacije u arhitekturi prema odabiru Alberta Franchinija. „Od Ledouxa do Le Corbusiera: izvori i razvoj autonomne arhitekture“ bečkog povjesničara umjetnosti Emila Kaufmanna iz 1933. sljedeće je nezaobilazno djelo, koje uspostavlja vezu između estetskog kontinuiteta klasicizma i modernizma te predstavlja ideju o autonomiji arhitekture. Šesto izdanje ujedno je i prva autorska knjiga u ediciji. „Tektonske studije“ Luke Skansija na neki način čine „par“ s Kaufmannom jer Skansi prepoznaje slične tektonske kulture u arhitekturi od ranog modernizma do danas, čime je ponovno u fokusu kontinuitet esencijalnih tema u arhitektonskom stvaralaštvu na nekoj drugoj razini.

Uz angažman niza izvrsnih suradnika – počevši od likovnog urednika Primoža Fijavža unutar čijih angažiranih ovitaka su asketski oblikovani sadržaji, do gostiju urednika, priređivača i prevoditelja – svako novo izdanje otvara prije svega etička pitanja koja prate oblikovanje prostora. Ta se pitanja ne mogu razriješiti samo na praktičnoj razini. Jer ideali u arhitekturi ne mogu preživjeti ako arhitektura nema potrebnu razinu autonomije, a ona se gradi upravo kroz teorijsku podlogu. Urednici razmišljaju o strukturnim karakteristikama arhitekture koje su inherentne disciplini od njezinih početaka do danas. I premda je „tektonika“ DOBROLETA, prema riječima urednika, intuitivna, u traganju za supstancom arhitekture ova izdanja međusobno rezoniraju, a poruke pojedinih djela dodatno se osnažuju njihovim kontinuitetom.

Ana Šverko

Biblioteka DOBROLET – prostor arhitektonske kritike pokrenuta je 2017. godine u suradnji Društva arhitekata Istre – Società architetti dell’Istria, Filozofskog fakulteta Rijeka i izdavačke kuće Sandorf s namjerom uvođenja kritičkih teoretskih koncepcija arhitekture u širi misaoni kontekst.
Urednici edicije: Emil Jurcan i Luka Skansi
Likovni urednik: Studiobotas
Oblikovanje: Primož Fijavž
Gostujući urednici: Ivana Perica, Alberto Franchini
Autori predgovora: Ivana Perica, Emil Jurcan, Luka Skansi, Pier Vittorio Aureli, Alberto Franchini
Prevoditelji: Ivana Perica, Ivo Alebić, Marko Gregorić, Max Blažević, Eric Ušić, Andy Jelčić, Ivana Ostojčić, Maja Tatković
Lektura i korektura: Nives Franić

Izdavači: DAI-SAI Pula (sva izdanja), Sandorf Zagreb (sva izdanja), Filozofski fakultet Rijeka (1. i 2. izdanje) Sve publikacije su dane na korištenje pod licencom Creative Commons Imenovanje – Dijeli pod istim uvjetima 4.0 međunarodna

Otvorenje Godišnje izložbe i dodjela Nagrada UHA-e planirani su početkom svibnja 2025. godine u Zagrebu.
Sve nominacije za UHA-ine godišnje nagrade za 2024. godinu možete pogledati na poveznici.

Preneseno s web-stranice uha.hr

“SINE CŪRĀ: A Future In What We Already Have / Budućnost unutar onoga što već imamo / DAI-SAI, Pula, 28. – 30. 11. 2024.

Sine Cura_web

SINE CŪRĀ: A Future In What We Already Have / Budućnost unutar onoga što već imamo
iz prostora kolektivne bolesti u mjesta zajedničkog izlječenja

________________

Od 28. do 30. studenog u Društvu arhitekata Istre održat će se, u okviru manifestacije Dani arhitekture u Istri 2024, dvodnevni susret “Arhitektura zajednice” u kojem će se predstaviti program Sine cūrā: A Future In What We Already Have koji obuhvaća razgovore i izlaganja o praksama stvaranja „arhitektura zajednica“ te kritičkoj arhitektonskoj baštini u Hrvatskoj i Europi, predstavljanje publikacija, eksperimentalnu izdavačku radionicu, otvorenje dokumentarno-izložbene instalacije i urbanu šetnju, a okuplja niz hrvatskih i međunarodnih autora/ica iz područja arhitekture, vizualnih umjetnosti, te urbanih i prostornih praksi.

Program Sine cūrā: A Future In What We Already Have nastavak je višegodišnjeg djelovanja DAI-SAI u okviru europske arhitektonske platforme LINA (Learn, Interact and Network in Architecture), u vidu istraživanja kritičke arhitektonske baštine s ciljem transformacije materijalnog i nematerijalnog okruženja iz “prostora kolektivne bolesti” u “mjesta zajedničkog izlječenja”. Ova inicijativa započela je 2023. godine, pod programskim nazivom From Care to Cure and Back, te imala u središtu istraživanja Dječje lječilište u Krvavici, remek-djelo zagonetnog modernističkog arhitekta Rikarda Marasovića iz 1965. godine. Kroz istraživački medij filma i metodu rada u zajednici program je reimaginirao spomenutu arhitekturu, predviđajući alternativne koncepcije društvene interakcije i prostorne organizacije. Filmovi LINA autora bili su prikazani na prestižnim arhitektonskim filmskim festivalima, od Rotterdama do Helsinkija, a tijekom programa u Puli, film The Sound That Remains autora Joaquina More bit će istodobno prikazivan i na arhitektonskom filmskom festivalu ArqFilmFest u Santiagu de Chileu. Program Architecture of Cure ranije ove godine već je okupio “ljetnu školu” u kojoj je sudjelovala nova generacija mladih autora iz platforme LINA. U suradnji s Lisabonskim arhitektonskim trijenalom na osnovi Periple Duet II “rezidencije u pokretu”, koja je povezivala gradove u kojima umjetnici žive s Lisabonom i napuštenim Dječjim lječilištem u Krvavici, Društvo arhitekata Istre izdalo je publikaciju koja će biti predstavljena na jesenskom programu u Puli. Na svojim transeuropskim putovanjima do Krvavice, koja su se odvijala izričito kopnenim putevima, fokus rezidenata je bio na istraživanju vremena kao sredstva brižnosti, na granicama te iscrpljenosti u prijelazu istih, te fikciji kao alatu izlječenja. Također, održan je Prvomajski festival zajednice u Dječjem lječilištu u Krvavici, koji je okupio mlade umjetnike i lokalnu zajednicu.

Pročitaj ostatak…

Dani arhitekture u Istri 2024: Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023 u Tunelima Zerostrasse u Puli

GIO_web_DAI

U petak, 25. listopada 2024., u Puli započinju Dani arhitekture u Istri 2024. otvorenjem Godišnje izložbe hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini u Tunelu Zerostrasse (ispod Circola) u 18 sati te okruglim stolom “Što će nama društva arhitekata?” u Smareglinoj 1 u 19 sati.

Pročitaj ostatak…

Što arhitektura radi kad ne gradi 2023: “Njemačko veleposlanstvo u Sankt Peterburgu (1911. – 1912.) Petera Behrensa”

01 bauwelt

Posredovanjem Edmunda Schülera, visokog dužnosnika Ministarstva vanjskih poslova, Petera Behrensa početkom 1911. godine pozivaju da predstavi rješenje za novo sjedište njemačkog veleposlanstva u Sankt Peterburgu. Edmund, unuk arhitekta Augusta Schülera, jednog od učenika Karla Friedricha Schinkela, poznavao je i cijenio rad Petera Behrensa, osobito djelovanje njemačkog majstora vezano uz AEG. Upravo zahvaljujući Schülerovu pokroviteljstvu – te iste 1911. – Behrens će upoznati Theodora Wieganda, njemačkog arheologa kojem će projektirati glasovitu rezidenciju Dahlem.

Pročitaj ostatak…

“Arhitektura koja liječi – iz prostora kolektivne bolesti u mjesta zajedničkog izlječenja”, Krvavica, 27.4. – 1.5. / detaljni program po danima

Krvavica 02

U okviru paneuropske platforme LINA (Learning, Interacting and Networking in Architecture) u Krvavici će se od 27. travnja do 1. svibnja održati program Architecture of Cure koji obuhvaća izvedbene radionice, arhitektonske priče u hodu, predstavljanje časopisa te Prvomajski festival zajednice, a okuplja niz hrvatskih i međunarodnih autora/ica iz područja arhitekture, vizualnih i izvedbenih umjetnosti te urbanih i prostornih praksi.

Pročitaj ostatak…



Impressum

web stranicu pokreće WordPress, copyright DAI-SAI 2010.