Dani arhitekture u Istri 2024 – ARHITEKTURA ZAJEDNICE / Pula, 25. 10 – 13. 12. 2024.

web_2024_DAI_430

Dani arhitekture u Istri 2024
ARHITEKTURA ZAJEDNICE

Pula, 25. 10 – 13. 12. 2024.
Tuneli Zerostrasse (Povijesni i pomorski muzej Istre) i
Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI), Smareglina 1

U Puli ove godine okupljamo programe kojima je zajednički nazivnik briga o arhitektonskoj baštini i zajednici. Društvo arhitekata Istre već duži niz godina provodi razne programe kojima uključuje zajednicu u procese istraživanja i planiranja prostora, a na ovim će se Danima arhitekture na jednom mjestu raspravljati o prikupljenim iskustvima, s programom SINE CŪRĀ: BUDUĆNOST U ONOME ŠTO VEĆ IMAMO, platforme LINA, u glavnoj ulozi. Participacija raznih dionika u donošenju odluka, s jedne strane, i briga o graditeljskom nasljeđu, s druge, bitni su ciljevi održivog razvoja. Ipak, ove se prakse još uvijek vrlo površno shvaćaju i provode, stoga je svaki istraživački proces vrlo značajan i dobrodošao. O ovim ćemo temama razgovarati i kroz organiziranu participativnu šetnju Pulom koju je pripremio riječki Urbani separe te iz prve ruke iskusiti njihov model jačanja zajednice.

Program Dana arhitekture počinje u petak 25.10. u 18 sati otvorenjem Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini u Tunelima Zerostrasse, a nastavlja se isti dan javnim razgovorom ‘Što će nama društva arhitekata?’ u Galeriji DAI-SAI-a, gdje će se okupiti aktivni članovi društava i Udruženja hrvatskih arhitekata kako bi dali odgovor na aktualne problematike u vođenju društava. Prije susreta ‘Arhitektura zajednice’ koji počinje 28.11. i trajati će do 30.11., održat će se otvorenje Godišnje izložbe projekata i Realizacija članova DAI-SAI-a i gostujućih izlagača, u petak 8.11. u 19 sati. Izložba će biti otvorena do 26.11. u Galeriji DAI-SAI-a. Dani arhitekture završavaju 13. 12. zatvaranjem izložbe SINE CŪRĀ: BUDUĆNOST U ONOME ŠTO VEĆ IMAMO.

PROGRAM

PETAK, 25. 10. 2024.
Tunel Zerostrasse (ulaz kod Circola), Povijesni i pomorski muzej Istre, Pula
u 18:00
Otvorenje Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini
Izložba ostaje otvorena do 8. 11., od 9 do 17 sati.

DAI-SAI, Smareglina 1, Pula
u 19:00
“Što će nama društva arhitekata?” javni razgovor o ulozi i značaju društava arhitekata u Hrvatskoj

PETAK, 8. 11. 2024.
DAI-SAI, Smareglina 1, Pula
u 19:00
Otvorenje Godišnje izložbe projekata i realizacija članova DAI-SAI-a i gostujućih izlagača
Izložba ostaje otvorena do 26. 11. 2024., radnim danom od 17 do 20 sati.

ČETVRTAK, 28. 11. – SUBOTA 30. 11. 2024.
DAI-SAI, Smareglina 1, Pula
Susret “Arhitektura zajednice – Community Architecture” europske arhitektonske platforme LINA (Learn, Interact and Network in Architecture)

Četvrtak, 28. 11. 2024.
18:00 – 18:30
“New Local: Examples from Finland” predstavljanje knjige (na engleskom jeziku)
Urednik i predavač: Mika Savela (TAIKE, Helsinki)

18:45 – 20:00
“Arhitektura zajednice ovdje i sada: Pula, Višnjan, Rijeka, Krvavica” – razgovor i prezentacija
Sudjeluju: Breda Bizjak, Jasmina Bašić (DAI-SAI), Marin Nižić (Urbani Separe, Rijeka) i Tina Divić (mART, KuK, Makarska, Krvavica)
Moderatorica: Ana Dana Beroš

Petak, 29. 11. 2024.
18:00 – 20:00
“Sine cūrā: A Future In What We Already Have?”
Izlaganja i razgovori s autorima platforme LINA (na engleskom jeziku)

u 20:00
Otvorenje izložbe “Sine cūrā: A Future In What We Already Have?”
Autori: Rebeka Bratož Gornik, Matija Kralj Štefanić, Joaquin Mora i dr.
Izložba ostaje otvorena do 13. 12. 2024., radnim danom od 17 do 20 sati.

Subota, 30. 11. 2024.
polazak iz Titovog parka (kod spomenika), Pula

10:00 – 12:00
Urbani Separe: “Riječka šetnja Pulom”

DETALJNIJE O PROGRAMIMA

Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini
Otvorenje izložbe – petak, 25. 10. 2024., Tuneli Zerostrasse (ulaz kod Circola), Povijesni i pomorski muzej Istre, u 18 sati.
Izložba ostaje otvorena do petka, 8.11.2024., svakim danom od 9 do 17 sati.

Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata (GIO) i dodjela godišnjih nagrada središnja su godišnja događanja Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA), s tradicijom duljom od 60 godina. Izložba pruža jedinstven i cjelovit pregled nacionalne arhitektonske produkcije u prethodnoj godini, a popratni program usredotočen je na predstavljanje javnosti, vrednovanje, kontekstualizaciju i refleksiju prikazane produkcije, ali i širih prostornih i društvenih tema.

Radove Godišnje izložbe ostvarenja hrvatskih arhitektica i arhitekata u 2023. godini valorizirao je stručni žiri u sastavu: Vjekoslav Gašparović (predsjednik), Ana Boljar, Vedad Islambegović, Jani Mardešić, Iva Martinis, Marin Mikelić, Helena Paver Njirić, Tomislav Soldo i Ana Šverko.

Nagrade Udruženja hrvatskih arhitekata za 2023. godinu
Nagrada „Viktor Kovačić“ za životno djelo dodijeljena je doajenu arhitektonske struke i sveučilišnom profesoru Đuri Mirkoviću.
Nagradu “Viktor Kovačić” za najuspješnije ostvarenje u svim područjima arhitektonskog stvaralaštva u 2023. godini dobili su Lea Pelivan i Toma Plejić za Hotel Zonar u Zagrebu.
Nagrada „Drago Galić” za najuspješnije ostvarenje na području stambene arhitekture u 2023. godini pripala je Jurju Glasinoviću i Nikoli Fabijaniću za Kuću Nodi u Ivanić-Gradu.
Nagrada “Bernardo Bernardi” za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja u 2023. godini dodijeljena je Vanji Ilić za Vinogradarsku zbirku Pitve na Hvaru.
Nagrada “Neven Šegvić” za publicistički, kritički, znanstveno-istraživački i teorijski rad na području arhitekture u 2023. godini dodijeljena je Dubravki Kisić za knjigu “Arhitekt Milovan Kovačević – pobornik internacionalnog modernizma u Hrvatskoj”.

“Što će nama društva arhitekata?” – javni razgovor o ulozi i značaju društava arhitekata u Hrvatskoj
petak, 25. 10. 2024., DAI-SAI, Smareglina 1, Pula u 19 sati

Društva arhitekata bitna su u mnogim segmentima djelovanja, kako unutar same udruge, tako i prema javnosti. Koje su granice djelovanja? Kada pretjerujemo a kada smo previše pasivni? Kroz javni razgovor dotaknuti ćemo se ovih i drugih tema, analizirati problematike i razjasniti ciljeve kojima bi se trebali voditi u budućnosti.

Sudjeluju: Mia Roth Čerina (UHA), Vjekoslav Gašparović (UHA/DAI-SAI), Breda Bizjak, Emil Jurcan, Leonid Zuban (DAI-SAI), Iva Ćuzela Bilać (DAR), Mara Matijašić Paladin (HKA – PO Istra) / Moderatorica: Jasmina Bašić (DAI-SAI)

Godišnja izložba projekata i realizacija članova DAI – SAI-a i gostujućih izlagača
Otvorenje izložbe – petak, 8. 11. 2024., DAI-SAI, Smareglina 1, Pula, u 19 sati
Izložba ostaje otvorena do utorka, 26. 11. 2024., svakim radnim danom od 17 do 20 sati

Susret “Arhitektura zajednice – Community Architecture”
europske arhitektonske platforme LINA (Learn, Interact and Network in Architecture)
četvrtak, 28. 11. – subota 30. 11. 2024.

SINE CŪRĀ: BUDUĆNOST U ONOME ŠTO VEĆ IMAMO
iz prostora kolektivne bolesti u mjesta zajedničkog izlječenja

U Puli, od 28. do 30. studenog u okviru manifestacije Dani arhitekture u Istri 2024 odvija se program Sine cūrā: A Future In What We Already Have koji obuhvaća razgovore i izlaganja o praksama stvaranja „arhitektura zajednica“ te kritičkoj arhitektonskoj baštini u Hrvatskoj i Europi, predstavljanje publikacije, kao i otvorenje izložbe te urbanu šetnju, a okuplja niz hrvatskih i međunarodnih autora/ica iz područja arhitekture, vizualnih umjetnosti, te urbanih i prostornih praksi.

Program Sine cūrā: A Future In What We Already Have Društva arhitekata Istre (DAI-SAI) nastavlja višegodišnje istraživanje kritičke arhitektonske baštine s ciljem transformacije materijalnog i nematerijalnog okruženja iz “prostora kolektivne bolesti” u “mjesta zajedničkog izlječenja”. Ova inicijativa započela je 2023. godine, pod programskim nazivom From Care to Cure and Back, te imala u središtu istraživanja Dječje lječilište u Krvavici, remek-djelo zagonetnog modernističkog arhitekta Rikarda Marasovića iz 1965. godine. Kroz istraživački medij filma i metodu rada u zajednici program je reimaginirao spomenutu arhitekturu, predviđajući alternativne koncepcije društvene interakcije i prostorne organizacije. Iako “tajanstveni objekt u borovoj šumi” izaziva nostalgiju, čak i međunarodni arhitektonski interes (Dječje lječilište u Krvavici bilo je, primjerice, uključeno u izložbu Toward a Concrete Utopia, Architecture in Yugoslavia, 1948 – 1980 u njujorškom Muzeju suvremene umjetnosti MoMA, 2018.), i nakon višegodišnjeg transdisciplinarnog rada u zajednici, pitanja kako izgraditi strategije skrbi za Dječje lječilište u Krvavici, a potom i izlječenja – još uvijek ostaju otvorena. Ipak, postoji razumijevanje o nužnosti pristupa arhitektonskoj skrbi kao trajnom procesu, te o oblicima skrbi koji postaju svakodnevne prakse, načini preživljavanja – i načini zamišljanja bolje budućnosti.

Europska platforma LINA je mreža koja povezuje relevantne arhitektonske institucije s nadolazećim praktičarima i misliocima koji djeluju na sjecištu arhitekture i drugih područja povezanih s prostornom kulturom: cilj joj je promovirati nove talente. LINA-ina misija je usmjeriti procese projektiranja i gradnje prema regenerativnim praksama i principima de-growth-a, u skladu s vrijednostima Europskog zelenog plana.

“Riječka šetnja Pulom” Urbanog separea
subota, 30. 11. 2024., polazak iz Titovog parka (kod spomenika), Pula

Riječka šetnja Pulom koju je osmislila organizacija Urbani separe iz Rijeke, povest će nas na urbano istraživanje poveznica i suprotnosti dvaju naizgled sličnih gradova – Pule i Rijeke. Lokaliteti centra Pule poslužit će kao poligon za razgovor o zelenoj i plavoj infrastrukturi, turistifikaciji i komodifikaciji, klimatskim promjenama, jakosti i slabosti zajednica te raznim pokušajima bavljenja svime time.

Autori: Tanja Blašković, Mara Prpić i Marin Nižić

Urbani Separe osnovan je 2014. u Rijeci s ciljem gradnje i jačanja kapaciteta zajednica kroz spoj participacije, društveno korisnih aktivnosti i kulture kako bi se iste samostalno razvijale i rasle, koristeći potencijale koje već imaju unutar sebe. Taktičkim urbanizmom propituju problematična područja grada Rijeke. Kroz dugoročne, slojevite i participativne metodologije rada sa zajednicom, dovodimo kulturu i zelene prakse u mjesta i zajednice gdje oni stvarno nedostaju. Na taj se način trude stvarati održive mikro-sustave za snažan i zaista participativan urbani razvoj Rijeke – u svakom smislu. Njihovi projekti trajno utječu na mjesta, zajednice i njih same – donose pozitivne promjene i jačaju društvenu solidarnost na mikro razini, mijenjaju javnu percepciju lokaliteta, razvijaju publike, aktiviraju zajednice i jačaju građanske inicijative, čine kulturu dostupnijom i mikro-lokalno donošenje odluka pristupačnijim i uključivijim, potiču osobni razvoj i cjeloživotno učenje, grade lokalnu i međunarodnu mrežu partnera, kreiraju aktivnu volontersku grupu i uspostavljaju održive odnose između građana i formalnih tijela.

 ____________

Organizacija: Društvo arhitekata Istre (DAI-SAI) – Jasmina Bašić, Anamarija Tubaković, Aleksandar Ćelović, Ana Dana Beroš i Tihana Nalić
Partneri programa: Udruženje hrvatskih arhitekata (UHA), Povijesni i pomorski muzej Istre (PPMI)
Grafičko oblikovanje: Tihana Nalić / Bobula
Projekt financijski podržavaju: Ministarstvo kulture i medija RH, Istarska županija, Grad Pula, platforma LINA