Future Architecture: Izdavaštvo – akcija / Publishing Acts III – Rijeka, 28. – 30.5.2019.
*Please scroll for English version.
‘’Future Architecture: Publishing Acts lll’’ eksperimentalni je program koji se provodi u organizaciji Društva arhitekata Istra (DAI SAI) i u suradnji sa DeltaLabom (Sveučilište u Rijeci) i programskim pravcem Slatko i slano (Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture), kao treće izdanje istraživanja o izdavaštvu kao urbanoj praksi, a koji su koncipirali DAI-SAI i Rebekka Kiesewetter. Polazeći od službenog narativa Rijeke kao multietničke luke, žestoko osporavanog teritorija koji je mijenjao vladajuće ruke i demografiju mnogo puta tijekom mnogih stoljeća, sudionici „Publishing Acts lll“ okupit će se kako bi fokus istraživanja stavili na gradsku prošlost, sadašnjost i budućnost prikupljanjem, nadopunjavanjem, preoblikovanjem i ponovnim okupljanjem materijalnih i nematerijalnih povijesnih i sadašnjih izvora. Proces objavljivanja će, s jedne strane, funkcionirati kao “društvena koreografija” u kojoj sudjeluju različiti autori s različitim pozadinama i interesima, lokalnim i stranim perspektivama.
“Publishing Acts” u 2017. I 2018., kako su ih zamislili DAI-SAI i Rebekka Kiesewetter, bili su vođeni kao eksperimentalna urednička radionica s ciljem stvaranja trenutačnih, suradničkih, otvorenih društveno-političkih imaginarija o gradovima. Publikacija Pula Documents bila je rezultat radionice u Puli koja je održana 2017., a radilo se o performativnoj gesti kojom se nije samo prenosio “iz ruke u ruku” tiskani material, nego i angažiranost o temama koje je publikacija sadržavala.
Šibenik Alternating Currents drugi je dio „Publishing Acts“ serije, a tiskani materijal izdavačke koja se održala u Šibeniku 2018. koproduciran je s u suradnji s izdavačkom kućom dpr-barcelona.
Budući projekti platforme Future Architecture u suradnji s DAI-SAI i DeltaLabom nastavit će koristiti tiskana izdanja kao rezultat promatranja, istraživanja i diskusije, te će se nastaviti s proizvodnjom publikacija i istraživanja o pitanjima kao što su: Kako možemo iskoristiti potencijal objavljivanja kako ne bi bio samo iterativan, već doista transformativna gesta? Kako izdavaštvo može pomoći u stvaranju i širenju diskursa , tepovratku fizičkog i apstraktnog prostora za javnost koja svojim postojećim sociopolitičkim i ekonomskim poretkom potiskuje svoje izraze ili glasove? Kako se znanje može širiti, komunicirati i prenositi otvoreno za prisvajanje, kako bi se potaknule novi narativi i oblici djelovanja izvan institucionalnog, ustaljenog ili povijesnog kanona?